Trondheim – przewodnik po fotomiejscach w stolicy regionu Trøndelag

Trondheim – przewodnik po fotomiejscach w stolicy regionu Trøndelag

Gdybym miała porównać Trondheim do jednego z polskich miast zdecydowanie najwięcej wspólnego znalazłabym z Krakowem. Obydwa miasta są ośrodkami studenckimi, mają bogatą historię, ciekawą architekturę i mają w sobie to „coś”. Myślę, że to wystarczy jako reklama, ale dodam jeszcze , że wielką zaletę Trondheim jest jego fotogeniczność. Na każdym kroku tego malowniczego miasta napotkamy miejsca idealne do zdjęć, a wielbiciele architektury będą wzdychać co chwilę z zachwytu. Trondheim natchnęło mnie do zebrania fotomiejscówek w tym wpisie. Zapraszam na trochę inny przewodnik niż zwykle, na gotowy fotospacerownik.

Fotomiejscówki w Trondheim:

1. Nidelva od strony Bakklandet

Bulwary nad Nidelvą są najczęściej uwieczniane na zdjęciach z Trondheim. To na odcinku między mostem Gamle Bybro a Bakke Bru znajdują się charakterystyczne kolorowe, drewniane domy w szeregowej zabudowie. Tutaj po prostu musisz przyjść. Strona od Bakklandet poleca się na początek, a z niej zrobisz oczywiście zdjęcia przeciwległegłego brzegu.

2. Nidelva od Kjøpmannsgata

Jak już odwiedzicie bulwar od Bakklandet, musicie koniecznie przejść się i tym od strony ulicy Kjøpmannsgata i sfotografować ten pierwszy od Bakklandet. Nie ma tutaj lepszego czy gorszego brzegu rzeki, oba są świetnym plenerem zdjęciowym, zwłaszcza, gdy poszczęści się nam i dopisze słóńce i domy bedą odbijać się w tafli rzeki.

3. Gamle Bybro

Gamle Bybro to najstarszy most w Trondheim. Zbudowano go w 1685 roku. Nazywany jest też Bramą Szczęścia. Bardzo zdobna konstrukcja będzie wdzięcznym elementem do fotografowania, a przypadkowi spacerowicze doskonałym dopełnieniem kadrów.

4. Bakke Bru

Most, który znajduje się bliżej ujścia Nidelvy do fiordu Trondheimsfjorden. Z tego mostu można złapać fajną perspektywę na różne części Trondheim, w tym na oba bulwary czy przystań.

5. Nedre Bakklandet

Na Nedre Bakklandet znajdziemy sporo fotomiejsc. Jak nie kawiarnie czy bary, to urocze domki czy antykwariaty. Koniecznie przespacerujcie się pełną długościa tej ulicy i zaglądajcie również w wąskie uliczki po bokach.

6 Øvre Bakklandet

Było Nedre to musi być i Øvre Bakklandet. Spaceruje nią sporo osób, więc można złapać trochę smaczków i „klimatu” codzienności w Trondheim.

7. Kristiansten Fortress, Kristianstensbakken i Brubakken

Forteca znajduje się oczywiście na wzgórzu, co pozwoli nam uwiecznić na zdjęciach panoramę Trondheim. Schodząć w stronę miasta warto wybrać Kristianstenbakken. Z tej strony miasta znajdują się murowane kamienice, niektóre okazałe. Ostatni odcinek tej trasy to Brubakken a na końcu znnay już nam most Gamle Bybro.

8. Okolice Nidarosdomen

Katedra gotycka Nidarsdomen jest oczywiście bardzo charakterystycznym punktem na mapie Trondheim. Strzeliste wieże wystają ponad niezbyt wysoką zabudowę miasta i przyciągają wzrok praktycznie z każdego punktu w Trondheim. Sama katedra ma oczywiście piękną elewację, ale nie zapomnijcie o odwiedzeniu cmentarza tuż przy niej oraz Pałacu Biskupów. Bardzo ładnie operuje tam słońce, przynajm niej tak było w ten krótkie, grudniowe dni.

9. Street Art Alley

Nie byłabym sobą, gdybym nie podążyła śladem murali. Najwięcej z nich znajdziecie w okolicach młyna przy Nedre Ila. Fajny industrialny, podniszczony klimat będzie idealny na sesje, a same dzieła na ścianachsą również bardzo interesujące.

10. Dronningens Gate

Ta uliczka to taka miniaturka Posebyen w Kristiansand. Drewniane domki, przed ktorymi stoją zaparkowane rowery, każdy ma swoje rośliny przed wejściem, a na drzwiach i w oknach ozdoby. Jest tu bardzo przytulnie. Taka bajkowa uliczka, wpadajcie i w dzień i w nocy.

11. Kirkegata i Nedre Møllenberg gate

Dawny kościół w tej okolicy jest obecnie siedzibą firmy EGGS Design. Niezależnie od tego, na jakie cele budynek jest wykorzystywany, jest on bardzo charakterystycznym i fotogenicznym obiektem w Trondheim. W jego sąsiedztwie znajdują się drewniane, stare domy z eleganckmi drzwiami, jest to bardzo malownicza część miasta i oczywiście świetny plener zdjęciowy.

12. Doki

Ta część Trondheim to taka miniatura Aker Brygge z Oslo. Stare budynki przemysłowe wykorzystane na przestrzenie handlowe i gastronomiczne czy modna architektura nowych apartamentowców będą doskonałym tłem zdjęciowym.

13. Inne

Jeśli macie jeszcze trochę czasu to koniecznie zapuśćcie się w rejon Muzeum NTNU, głównie ulicy Erling Skakkes gate. Inne fajne ulice to Sandgata czy Hospitalsgata, a jak komuś jeszcze mało, to kładką Gangbrua zapraszam na druga stronę rzeki. Fotospacer można śmiało kontynuować ulicą Klostergata.

Pozwoliłam sobie dziś na trochę mniej tekstu, a więcej zdjęć. Trondheim natchnęło mnie fotograficznie. Z przyjemnością odkrywało się je bez większego planu, słuchając wewnętrznego miejskiego głosu, podążając kolejną obiecującą uliczką. Wiem, że nie każdy będzie miał czas i możliwość powłóczenia się bez celu, stąd pomysł takiego foto gotowca. Mam nadzieję, że się Wam przyda.